İÇ MİMARLIK NEDİR?

İç Mimar Nedir, Ne yapar?

İç Mimar nedir ? Ne iş yapar?

Mekanların daha yaşanabilir hale gelmesi ve mimari projesinin daha verimli kullanılması ile kullanıcının estetik kaygılar taşıyan bir ortamda yaşamak istemesi ‘iç mimarlık’ kavramının doğmasına neden oldu..
Çünkü çoğu mimar; yapının manzaraya göre , kuzeye göre vs. yönlenmesinden tutun , odaların birbiri ile ilişkileri ve yapısal faktörleri arasında kayboluyor çoğu zaman.İç mimarlık bu nokta da yardıma yetişiyor.Renkler , desenler , kumaşlar , mobilyalar , tablo ve süsleme araçları gibi terimler iç mimarlar için vazgeçilmez terimler arasındadır.
İç Mimari Tasarım:

İç mimari tasarım herhangi bir mekanın içini tasarlama sürecine denir. Alanların verimli ve şık kullanılmasına yönelik yapılan iç mekan tasarlamaları, planlama, estetik ve teknik çözümler sonucu başarıya ulaşır.

İç mimarlık olarak adlandırılan tasarım ve sonuç süreçlerinin tamamı kişilere işlevsel yaşam alanları katmak ve görsel ambiyansı sağlamak için yapılır. Pek çok faktör iç mekan tasarımında rol oynar.Görsel faktörler(renk, ışık, biçim),Dokunsal faktörler(yüzey, şekil, doku),İşitsel faktörler(gürültü, yankı).
Tasarımcı ilgili materyallerini doğru kullanarak gerekli olan estetikliği yaratır. Bir nevi nesnelere şekil verir. Tasarımcının mobilyalar ve aksesuarlar ile renkler hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir.
İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?
İç mekan tasarımı, iç mimarlar tarafından yapılan ve her detayın teknik olarak hesaplanmasını gerektiren bir süreçtir bu sürecin içersinde matematikten sanata,akustikten renk,doku bağlamına kadar bir çok detayı düşünerek gerçeğe yansıtma görevini iç mimarlar edinmiştir ve bu yönde eğitimler alarak kendilerini geliştirmişlerdir. Dekorasyon ise iç mimarlığın bir bölümünü oluşturan ve daha çok kişisel zevklere göre tasarımın yapıldığı süreçtir. İç mimarın mekan tasarlamasından sonra farklı zevklere göre dekorasyon süreci tamamlanır. Her iki süreç de zevkli ve kreatiftir.

Comment
Name
Email